Výmarský ohař  od Rybníka Podhoráku

VRH A

* 22.6. 2014
ELMA OD STARÉHO KRČE POD ČERTÍ SKÁLOU "Kety" & ALAN OD POTOKA KAČÁKU "Alf"

Alf mne uchvátil nejen svými úžasnými pracovními schopnostmi a výčtem úspěchů na poli výstavním, ale také svým osobitým šarmem a bezvadnou povahou. Je to náš psí parťák a máme ho moc rádi. Od štěňat z tohoto spojení očekáváme pracovní i výstavní potenciál a přejeme hodně zdaru.


Alan od Potoka Kačáku - U - všestranně upotřebitelný pes
pracovní zkoušky: ZV, PZ, ZVP, BZ, VZ v I. ceně
C.I.E., C.I.B., Grandšampion ČR, Šampion ČR, Německa, Slovenska a čekatel šampiona Polska

VZPOMÍNKY NA POROD VRHU A

K porodu štěňátek vrhu A z plánovaného spojení Kety a Alfa došlo 22.6. 2014 mezi 22 -24 hod. Na svět přišla 3 krásná a zdravá štěňátka - 2 pejsci a 1 fenka. Že tento vrh, nebyl příliš početný, mne nijak nepřekvapilo, protože jsem již z vyšetření od veterináře věděla, že budou pouze tři. O to víc vyrovnaný tento vrh byl vzhledem k porodní váze štěňat: Altaj - 513 g, Artes - 515g a Aida - 520 g. Porod probíhal přirozeně a na prvorodičku bez problémů, i když bez zdlouhavých porodních bolestí se samozřejmě neobešel. Jistě si Kety, i vzhledem k jejich váze, vytrpěla své. Štěňátka ihned vybalila z plodových obalů, pečlivě olizovala a nevzdálila se od nich ani na krok. Trpělivě kojila každé dvě hodiny a uklízela po nich. Porod byl pro mne jako chovatelku krásným zážitkem plným emocí. Je nádherné sledovat jak se psí maminka perfektně a automaticky začne o své potomky starat. Nemohla jsem se ubránit myšlenkám, že kdejaká člověčí máma by se od ní mohla učit.

Štěňátka se měla od první chvíle čile k světu a všechny důležité kroky, které postupně následovaly, a na něž jsem čekala, jako první bobek, otevření očiček, postavení se a chůze, první procházka mimo porodní bednu, hry se sourozenci, růst zoubků atd...se odvíjely časově jak podle učebnice. Vzhledem k tomu, že byli jen tři, si je Kety krásně kojila plných 6 týdnů. Ale byli to nenažraní otesánci, takže jsme samozřejmě začali s přikrmováním mezi 4 a 5. týdnem. Krmili jsme kuřecím, krůtím, vepřovým i hovězím masem + psí těstoviny nebo rýže a nízkotučným tvarohem. I v 7. a 8. týdnu nechala štěňátka ještě občas napít, ale už to pro ni bylo příliš bolestivé. Drásající zoubky štěňat byly nemilosrdné, tak je vždy po chvilce setřásla a utekla jim.

Štěňátka měla ke svému dovádění k dispozici velkou zahradu s velmi rozmanitým terénem a byla neustále pod dozorem. V noci i přes den spala v porodní bedně v domě. Měla častý kontakt s dětmi i s dospělými. Byla vymazlená a odchována s nejlepší možnou péčí a láskou. Byla seznámena s pachem kachny a bažanta. Maximálně se jim po celou dobu věnovala jejich máma, která si s nimi neúnavně hrála, dávala jim svoje psí lekce, vychovávala je a do poslední chvíle na ně dávala pozor. Bylo těžké se s nimi rozloučit, ale doufala jsem, že je dávám do těch nejlepších rukou. S odstupem času mohu říct, že jsem se s výběrem pánečků nespletla a přeji jim hodně štěstí na cestě k uchovnění jejich miláčka.

Jako chovatelka jsem si péči o štěňátka moc užívala, náročnost a zodpovědnost za ta malá stvoření, byly vyváženy spoustou legrace a vnitřní radosti. A to je něco, co se koupit nedá, je to odměna za těch 8-9 týdnů nepřetržité péče o vše v CHS… Svou vzpomínku na porod vrhu A ukončím poděkováním svojí báječné fence Kety.. a po dvouleté pauze, kterou si mamina zaslouží, se budeme těšit zase na další štěňátka..

ARTES OD RYBNÍKA PODHORÁKU

CHOVNÝ PES
DCM screeningový certifikát: ZDE

10.5.2015 Jarní svod OMS Třebíč: ZDE
12.9.2015 Klubová Výstava KCHVO - Velmi dobrý ve třídě mladých, rozh. Hana Kunfalwi
19.9.2015 Podzimní zkoušky v I. ceně (270/300b), nos 4, Vidonín - OMS Žďár nad Sázavou
14.5.2016 Zkoušky vloh v I. ceně (221/228 b.), nos 4, Netín - OMS Žďár nad Sázavou
25.9.2016 Lesní zkoušky v I. ceně (228/248b), nos 4, Budišov - OMS Třebíč
6.5.2017 Klubová výstava Bartošovice - Velmi dobrý ve třídě pracovní, rozh. O.Nehyba

Artes se narodil ve vrhu jako druhý o váze 513 g. Dostal zelenou mašličku, která zřejmě byla předzvěstí, že si k němu později najde cestu páníček myslivec. Artesek byl živé štěně, velký mazel a se svou ségrou Aidou silná dvojka, která neustále vymýšlela lumpárny.Kde byli ti dva, tam jsem vždy pak dlouho uklízela. Žije se svou novou rodinou u Velkého Meziříčí, což je náš okres, takže ho vídám ze všech štěňat nejčastěji a za to jsem moc ráda.

ALTAJ OD RYBNÍKA PODHORÁKU

KANDIDÁT CHOVU
11.4.2015 Jarní svod OMS Beroun: ZDE
12.9.2015 Klubová Výstava KCHVO - Velmi dobrý ve třídě mladých, rozh. Hana Kunfalwi

Altaj se narodil z vrhu jako první o váze 515 g a dostal modrou mašličku. Byť byla ségra o pár gramů těžší, opticky byl z vrhu největší a nejsvětlejší a jako jediný měl malinkou bílou náprsenku. Své prvenství, co do velikosti, si uhájil po celou dobu, vždy přibíral více, než ostatní. I v chování se lišil od svých dvou sourozenců v tom, že byl takový rozumnější, jakoby zvažoval, zda se dát s těma dvěma do podniku, či ne. Byl to velký mazel, ale zároveň samotář. Zkrátka rozumbrada. Altík jako první opustil naši CHS v 8.týdnu a dělá radost své nové rodině v Hostivicích u Prahy.

AIDA OD RYBNÍKA PODHORÁKU

26.4.2015 Jarní svod OMS Louny: ZDE

Aida se narodila ve vrhu jako třetí a vážila 520 g. Byla velmi živé štěně a byla hodně slyšet..prostě ženská..byla to ona, kdo přišel na to, jak přelézt venkovní plůtek, což od ní záhy bráchové odkoukali a s venkovním oploceným výběhem byl Ámen. Zvítězila touha po svobodě a celá zahrada byla jejich. Aida byla velký mazel, byla odvážná a ničeho se nebála. V 9. týdnech si ji odvezli její noví páníčci na Žatecko, kde žije šťastně ještě s o 5 let starší výmaří kamarádkou.

free counter

Internetové stránky a grafika pro chovatele, psí fotograf cernohubova.com